Charakterystyka cybuchów

Charakterystyka cybuchów

Cybuchy fajek wodnych przede wszystkim możemy podzielić pod względem materiału użytego do ich wytworzenia: ceramiczne (spotykane prawie we wszystkich fajkach), metalowe (spotykane najczęściej w fajkach tzw. „bazarowych”), szklane (bardzo rzadko spotykane). Jakie są różnice między nimi? Przede wszystkim większa temperatura do jakiej się nagrzewa cybuch metalowy. Dzięki temu tytoń ma też większą temperaturę i wytwarza więcej dymu, ale spala się szybciej i łatwiej jest go przypalić.

Cybuchy można też podzielić na inny sposób: pojedyncze (najprostsze, za jednym kielichem „jednokomorowym”), dzielone (kielich podzielony jest na kilka „komór”), podwójne lub potrójne (połączenie kilku cybuchów z jednym wyprowadzeniem na korpus). Większość cybuchów jest nakładana na korpus, ale są wyjątki, np. cybuchy tunezyjskie, które wkłada się w korpus. Jest też wersja „turystyczna” cybucha, który doskonale się sprawdza np.

na wypadach w plener, gdy chcemy postawić fajkę na niepewnym podłożu. Jest to cybuch z kominem. Komin jest zamocowany na stałe i zamykany jak wieko od słoika. Oczywiście możemy się spotkać z cybuchem „dedykowanym” do jednego z tytoni.

Tytoniem tym jest Tingers, który słynie z tego że jest mocnym tytoniem. Dlatego podczas jego palenia potrzeba więcej czystego powietrza, dlatego w tym cybuchy zamiast kilku małych dziurek jest jedna duża, umieszczona prawie na jednej wysokości z resztą kielicha.